Мащабна акция за спасяване на кестените в Павликени организираха ученици от Аграрната гимназия в града

Кестен
kuker-bg.com

Мащабна акция за спасяване на кестените започва днес в 12 часа в град Павликени, информират от пресцентъра на Общината. Тя се реализира от учениците от Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски“ и Община Павликени.

Учениците от паралелката „Озеленяване“, които са със специални образователни потребности, са изработили капани за листоминиращия молец, който е основната причина за разболяването на дърветата. Феромоните за тези капани са закупени със средства от общинския бюджет като част от дейностите за спасяване на кестенитe.

Днес ще бъдат поставени 200 капана. Първите от тях ще са на дърветата на площад „Свобода“ и ще ги поставят учениците от специалност „Механизация на селското производство“.

От 20 години кестените в България боледуват, като проблемът с всеки изминал сезон обхваща все по-големи райони. Причината, един смъртоносен за фотосинтезата вредител, листоминиращият молец. Молецът напада, както изкуствено създадени насаждения, така и естествени кестенови гори. Негови биологични врагове са само някои хищни птици, най-често срещаната сред които е синигерът.

Какавидите на насекомото прекарват зимата в окапалите листа на кестена. Около средата на април те се активизират и от тях излитат възрастните индивиди. Върху листата на кестена женските снасят своите яйца и излюпените ларви започват да се хранят с листната тъкан и я унищожават. Това води до рязко намалени възможности на дървото да фотосинтезира. Нападнатите кестени губят своята листна маса още през лятото, развиват се по-бавно, по-податливи са на атаките на други паразитни организми и са по-чувствителни на студ, засушаване и засоляване на почвата.

Негативните последствия за кестените влияят пагубно и върху другите организми, обитаващи територията на кестеновите насаждения, а също така и върху здравето на хората. Рискуваме да загубим и малкото останали естествени гори от конски кестен.

От 2012 г. група жители на ж.к. „Яворов“ в София започнаха да се грижат за около 150 дървета в квартала. С подкрепата на „Списание 8“ и неговата инициатива „Да спасим в суматохата кестените“ в кампанията се включиха активно 8 училища и над 150 деца. Те заедно приложиха трите най-лесни, ефективни и безвредни за околната среда практики за ограничаване разпространението на молеца:

  • Събиране на окапалите кестенови листа;
  • Разполагане на къщички за синигери;
  • Поставяне на феромонни капани, в които се улавят молците през активния им сезон.

И резултати има. Инициативата поеха и други градове, в които идеята е добре приета и от местната власт, и от гражданите, и от ученици, които активно се включват, или стават основни арганизатори.

А в Плевен? Тук кестените боледуват от години. Умират все по-бързо, покосени не само от миниращия молец, но и от цикадите. За сега устояват на тези атаки сами. Но докога ли?

logiscool-pleven
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР