Мартин Митев: Да помним е дълг, защото историята е наставница на нашите постъпки!

Грижата за здравето е най-доброто лекарство.
kuker-bg.com

„Да помним е дълг, защото историята е наставница на нашите постъпки! 10 декември 1877 година! На тази историческа дата преди 141 години се ражда свободата на Плевен!“ Така започва обръщението на Мартин Митев, председател на Общинския съвет в Плевен, към плевенчани по повод Деня на Освобождението на Плевен от турско робство и на признателност на гражданите към загиналите герои.

Той припомня историческите факти, които говорят категорично, че обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 година. Продължилите почти половин година боеве са изпълнени с драматизъм, обрати и стотици хиляди жертви, заради което битката за града справедливо е наречена „епопея“. Петмесечни тежки сражения и три кръвопролитни щурма предхождат победното „Плевен падна!”.

Битката за Плевен до голяма степен решава и хода на войната. Ръцете на руското командване за бързо зимно настъпление по всички направления са развързани и около 100 хиляди руски и румънски войни са пренасочени към другите фронтове. Почти месец след падането на Плевен е освободена София, след това и Пловдив. В края на януари руските войски влизат в Одрин. По-малко от два месеца след края на Плевенската епопея е подписано примирието между Русия и Османската империя. Става факт и Санстефанският мирен договор, припомня Митев.

„Днес, 141 години след славната Плевенска епопея, никой не може да си представи свободна България без Плевен! 10 декември е ден на нашата памет! Ден, който ни обединява и изпълва сърцата ни с гордост! Всяка година на този ден Плевен се прекланя пред нетленната памет на воините, напоили с кръвта си земята ни. Техният героизъм и саможертва никога няма да бъдат забравени!“, заявява още председателят на Общинският съвет в Плевен.

kuker-bg.com
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР