И бургазлията Георги Милтиядов се включи в кампанията „Плевенчани преписват „История славянобългарска“

TOP NUTS

И пианистът, оркестратор, аранжор и певец Георги Милтиядов се включи в кампанията „Плевенчани преписват „История славянобългарска“, информира авторът на идеята Диян Павлов – Джими. Въпреки че е родом от Бургас, младият творец е тясно свързан с проектите на Плевенската филхармония, с която често работи, затова се чувства съпричастен към каузата на плевенчани, посветена на 295 години от рождението на Паисий Хилендарски и 255 години от написването на “История Славянобългарская”. „За мен беше чест да се включа в прекрасната инициатива на Диян Павлов и Община Плевен“, коментира Милтиядов.

Преписът на свещената за българите книжка започна на 23 октомври, в който 47 плевенчани дадоха своя принос в делото. Още 37 граждани се включиха в преписа на следващия ден. Бурята, която се изви вечерта на 24 октомври, разруши павилиона, наподобавящ монашеската калия на Паисий Хилендарски. С възрожденски плам и отдаденост Джими възстанови постройката за ден и вчера желаещите отново имаха възможността да преписват от „История славянобългарска“. Равносметката е: 146 души изживяха до момента прекрасното усещане да препишат част от текста, поставил началото на Българското Възраждане. Вече е преписана една трета от Историята и ако работата върви със същото темпо, до 31 октомври може да приключи – точно в навечерието на 1 ноември, Деня на народните будители, пресмята Джими.

Сред хората, оставили името си под малкото си, но значимо дело, са кметът на Плевен Георг Спартански, зам.-кметът Стефан Милев, виолончелистката Лора Табакова от „Destiny Quartet“, актрисата Бориса Сарафова, диригентката на Детски хор „Звъника“ Ваня Делийска, много учители, много малки ученици, дошли с родителите си и др. Сред най-радостните факти, които отчита Джими, е появата на група ученици от 9-10 клас, организирали се самостоятелно и изчакали нетърпеливо да дойде редът им.
Преписването на „История славянобъгарска“ ще продължи до 3 ноемри. След това екземплярът ще бъде изложен в експозицията на зала „Възраждане“ на Регионалния исторически музей в Плевен.

giftspro.bg
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР