
През декември 2024 г. WWF алармира, че държавата предвижда приемането на спорни изменения на наредби, които ще доведат до дългосрочен негативен ефект в горите. Те регламентират изграждането на нов вид горски пътища за специализирана техника, включваща харвестъри и други тежки дърводобивни машини.
Потърпевши от измененията са природата и хората
„Новите изменения очевидно имат за цел да допуснат масово навлизане на тежки машини в горите, което да увеличи дърводобива. Това означава лесовъдските системи в България, които в голямата си част са съобразени с условията на терена, релефа и климата, както и със спецификата на горските насаждения, отсега нататък да трябва се съобразяват с техническите възможностите на машините. И всичко това в момент, когато природните бедствия стават все по-интензивни и по-разрушителни, а горите са най-важният ни съюзник в борбата срещу промените в климата“, коментира Нели Дончева, ръководител програма „Гори“ във WWF.
Какво свърши WWF досега?
„За съжаление, гласът на гражданите заглъхна в коридорите на институциите и промените бяха приети. Това, което трябва да се случи оттук насетне, за да се реализират на практика вредните изменения в наредбата, е всички горскостопански планове да бъдат подложени на нова процедура за въздействието им върху защитените зони от мрежата „Натура 2000“ или всяко едно позволително за сеч да бъде съгласувано наново с компетентите органи. От WWF вече изпратихме официално писмо до МЗХ, ИАГ и шестте горски предприятия, с което ги уведомяваме да спазят изискванията“, обяснява Добромир Добринов, старши експерт „Природозащитно законодателство“ във WWF.
Очакват се още спорни промени в горското законодателство
WWF остава на мнението, че измененията в Наредбата за строителство в горските територии и планираните изменения в Наредбата за сечите са в разрез с нормалните функции на горите и екосистемните услуги, които оказват на хората. След публикуването на промените в Наредбата за сечите природозащитната организация ще обяви и своите следващи стъпки в стремежа си да опази от посегателство българската природа.