Големият български скулптор Емил Попов открива ретроспективна изложба в Плевен

Снимка: viapontika.com
giftspro.bg

Големият български скулптор Емил Попов ще открие ретроспективна изложба в Арт център „Плевен“. Събитието ще се състои на 7 ноември/вторник/, от 18 часа.

Изявеният творец е познат на плевенчани с авторството на внушителната скулптура на Илия Бешков, която посреща посетителите на едноименната Художествена галерия в града. Негови са и композицията пред Националния стадион в София, монументът „Предела“, посветен на Илинденско–Преображенското въстание, бюстът на Златю Бояджиев в Пловдив, портретни фигури на Кирил Петров – Монтана, на Ванга – Рупите, на Йордан Радичков и Атанас Буров – София и много други.

Емил Попов е роден на 18 юли 1951 г в Кюстендил. Завършва скулптура през 1975 г. в класа на проф. Любен Димитров. Член е на СБХ от 1979 г. Има редица двойни изложби с Ангел Станев в София, Силистра, Перник и Варна. Прави 6 самостоятелни изложби в Германия и участва в Белгия и в Швейцария. Включва се в почти всички Общи художествени експозиции от 1979 до 1988 г. Носител е на годишните награди на СБХ на името на Андрей Николов, на Иван Лазаров, на Илия Бешков. Националната галерия и почти всички областни галерии у нас притежават негови творби. Участник е в международните симпозиуми за скулптура в Бургас, в Линдабраун и Виена – Австрия, в Катсоол – Германия, в Сепре – Швейцария, в Нагутане – Индия, в Кобе – Япония, както и в международните прояви, организирани в Илинденци, Перник, Смолян и Пловдив. Изявява се в биеналета за малка скулптура в Познан, Равена, Букурещ, Будапеща, Базел.
През 1988 г. е сред творците в Олимпиадата на изкуствата в Сеул заедно с българите Иван Русев, Николай Майсторов, Николай Кънчев и Крум Дамянов и твори редом с прочутите си колеги Сезар, Сото, Якобсен, Александро Калинеску Аргира…

Негови творби са притежание на музея „Пушкин“, на музеи в Чехия, Норвегия, Полша, както и на частни колекционери от цял свят, сред които и акад. Светлин Русев.

„Една скулптура е синтез на личността на правещия. А в синтеза влиза и информационно знание, наречено интуиция, кодирано в нашето подсъзнание, като народ, като индивиди, като всичко. Затова едно произведение, което трябва да претендира за произведение, то е синтетичен продукт. То няма как да е друго. Ти го правиш за себе си, преди всичко. С потенциала, с който разполагаш – добър или лош – такъв, какъвто е”, споделя Емил Попов.

kuker-bg.com
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР