От 6 до 86 годишни участници във Фолклорен фестивал „Гергьовски люлки” в Левски

Гергьовски люлки
kuker-bg.com

Кметът на Община Левски Любка Александрова откри в понеделник Четвъртия ФФ „Гергьовски люлки“ на площада пред общината: „Хубаво е да се чувстваш като човек, който утвърждава традиция, днес ние всички тук сме такива. Пожелавам успех на всички участници, нека спечелят най-добрите, но съм сигурна, че най-много ще спечели българската северняшка фолклорна традиция и всички ние, които ще и се насладим заедно.“
Гергоьвси люлки се залюляха в парка, където бяха припомнени на народните традиции за Гергьвден.
Ганчо Александров приветства участниците във фестивала и представи професионалното жури с председател проф. д-р Тодор Александров Киров, ръководител катедра „Музикален фолклор и хореография“ в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство гр. Пловдив. Зам. председател беше Ина Михайлова – журналист от в. „Дума“. Членове бяха: Елка Недялкова-гл.учител, Валентин Недялков – ст. учител, Данаил Цолов –учител по народни танци от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ – гр. Плевен, Ивайло Герасимов – вокален изпълнител, носител на награда за авторска песенна на „Пирин фолк”и на радио Благоевкрад за 2016 г.
Над 500 бяха участниците във фестивала – състави, групи и индивидуални изпълнители от общините Плевен, Ловеч, Велико Търново, Габрово, Кнежа, Свищов, Белене, Пордим, Полски Тръмбеш, Летница и Левски.
Фестивалът има състезателен характер и цел да издири, съхрани и популяризира фолклорното ни наследство и в частност на северняшката фолклорна област, да стимулира културните и образователни институции при работа с различни възрастови групи в областта на песента, танца и музиката.
Най–малката участничка беше Тея Ангелова на 6 години от с. Българене с ръководител Мариета Аспарухова, а най-възрастния участник беше Геньо Генев на 86 години от НЧ „Дядо Стойно – 1927“ от с. Поповци общ. Габрово. Той е номиниран два пъти за „Живо човешко съкровище“ по линия на Юнеско. Във фестивала участва с габровски хумор.
Изключително голям бе интереса към българския фолклор и наситена програмата. Участниците от различни кътчета на Българи благодариха за гостоприемството и възможността да покажат своя талант и любов към националната култура. Гергьовски люлкиГергьовски люлкиГергьовски люлкиГергьовски люлки

kuker-bg.com
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР