Филмът с автентичната сватба от Арбанаси ще стигне до хиляди българи у нас и в чужбина

logiscool-pleven


Филмът с автентичната сватба на Ива Янчева и Георги Георгиев, която се състоя на 21, 22 и 23 юли 2017 г в Арбанаси, ще стигне до хиляди българи и чужденци у нас и зад граница, информира за Plevendnes.com младоженката. Заснетите традиционни български ритуали ще образоват желаещите, които не са наясно с подробности от българките традиции. „Иска ни се повече хора да могат да се запознаят с тези ритуали. Положили сме много усилия, за да разберем с най-големи детайли кое как се е случвало и имаме желание да го представим на хората. Ще помислим кой е най-добрият вариант да достигне до повече българи и до хората в чужбина, които се интересуват от нашите ритуали”, поясни Ива.

От музикална гледна точка сватбата беше доста пищна, каквато е била и преди столетия. Музиката е присъствала в ежедневието на българите и те с песен са подхождали към всеки един момент от живота, към всичко, което им се случва. Песните са около 20, има и припевки, които са по-кратки – те са свързани с конкретните ритуали и се изпълняват само тогава. Има някои песни, които са празнични, хороводни – те са подходящи за повече случаи, но специално обредните песни се изпълняват само по време на обреда и не е на добре, ако се изпълнят по друго време, разказа Ива Янчева. Например в ритуала по замесване на хляба има песни, свързани с пресяването на брашното, с трепването на ситата, после с правенето на квас, с месенето на тестото, оформянето на краваите. Всичко това е придобивало някаква магическа сила, нещо като заклинание за добро, за любов – не е било просто самоцелно кулинарно изкуство, добавя тя.

Ива Янчева е от Бургас. Занимава се с хорова музика и е докторант в Българската академия на науките. Приема като предизвикателство да изследва традиционния Северняшки музикален фолклор, за да подготви автентичните ритуали в собствената си сватба и оценява свършената работа като изключително развиваща я като специалист. Прекарва доста време в библиотеките, търсейки автентични припевки и песни, които да съответстват на ритуалите. Предоставя ги на танцьорите от плевенския Клуб „Чародейка”, които много бързо ги заучават и успяват да ги съчетаят със своите около 30 народни хора, които специално са подготвили за автентичната сватба в Арбанаси, влязла в рекордите на Гинес за най-многолюдна старинна сватба.

Ива се впечатлява от бъдещия си съпруг Георги Георгиев преди две години. Тогава присъства на негова възстановка за Вълкашин войвода по повод 3 март. „Това беше през 2015 година и тогава много ми хареса начинът, по който той представи самите сцени с турските нашественици, които идват и прекъсват мирния живот на българите. Хареса ми неговата гледна точка към фолклора. Имах просто късмета след това да съм участник във всички тези възстановки. И ето сега нашата традиционна българска сватба беше едно естествено продължение на неговата работа. Аз някакси съм подразбирала, че сватбата ни ще бъде фолклорна, дори не съм си я представяла по друг начин – стандартна, с бяла рокля. Мисля, че това много повече ни пасва”, спомня си тя.

И разказва какво е чувството да носиш българска народна носия за всички онези, които още не са опитали. „Носиите са много удобни, колкото и странно да звучи. Те задържат температурата на тялото и човек, като свикне, не му е толкова горещо. Иначе празничните носии, като тази, с която бях облечена в третия сватбен ден, е много богато украсена. Тя включва много стара риза с богата бродерия навсякъде, чиято роля е да предпази тялото от навлизане на зли сили. Имам бръчник от вълна и престилка със сребърни монетки, които сме ги събирали една по една. Отгоре нося бяла връхна дреха с бродерии и украси. В тези дрехи човек просто се чувства тържествено. Има огромна разлика между носиите, които са ежедневни, и тези, с които посреща празник. Усещането е прекрасно”, сподели Ива Янчева.

kuker-bg.com
logiscool-pleven

ОСТАВИ КОМЕНТАР