Домоуправител в Плевен – Провеждане на ОС и вземане на Решение от ЕС

villagrivitsa

Както споделихме с Вас в предната статия за домоуправители, ние се вълнуваме от реда и полезните съвети за управление на етажната собственост, затова продължаваме по темаа с днешното заглавие за „Провеждане на ОС и вземане на Решение от ЕС“. Тъй като темата е свързана с конкретни стъпки и правила, отново за наш съветник по темата поканихме Кристиян Цветанов, който е част от Адрес недвижими имоти гр. Плевен, които предлагат и услугата Професионален домоуправител на жилищен вход.

По темата за събранията, които взимат решения за цялата етажна собственост, получихме следните уточнения:Първото най-важно нещо за провеждане на ОС на етажната собственост е наличието на законен кворум или както е написано в ЗУЕС( Закон за управление на етажната собственост) – Общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представители собственици на най-малко 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

Второ: Ако събранието не може да се проведе в посочения в поканата час поради липса на кворум по ал. 1, събранието се отлага с един час, и се смята за законно, ако на него са представени не по-малко от 33 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

Трето полезно уточнение е , че собственик или ползвател, който не може да участва в общото събрание, може да упълномощи пълнолетен член на домакинството си, който е вписан в книгата на етажната собственост, или друг собственик, който да го представлява. 

Общото събрание се провежда на подходящо място в етажната собственост, прилежащата и площ или на друго място в близост до нея, беше четвъртото уточнение по темата.

Уточнение номер пет, което би било полезно да знаете е , че общото събрание се води от председателя или друг член на управителния съвет или от управителя, като за провеждането на общото събрание се води протокол.  Протоколът съдържа датата и мястото на провеждането на общото събрание, дневният ред, явилите се лица и идеалните части от етажната собственост, които те представляват, номера на самостоятелния обект, начина, по който са гласували лицата – „за“, „против“ или „въздържал се“, техен подпис, същността на изявленията, направените предложения и приетите решения.

Протоколът се изготвя в 7-дневен срок от провеждането на събранието и се подписва от председателстващия и протоколчика. Отказът да се подпише протоколът се отбелязва в него. Председателят на управителния съвет (управителят) в срока по ал. 6 поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата съобщение за изготвянето на протокола. Копие от протокола от провеждане на общото събрание, заверен с надпис 

Шестото уточнение засяга оспорването. Оспорването се извършва писмено пред управителния съвет (управителя) в 7-дневен срок от съобщението по ал. 7, но не по-късно от един месец в случаите, когато собственикът, ползвателят или обитателят отсъства.

До тук засегнахме основно темата за провеждане на ОС, сега нека преминем към  приемане на решения от ОС.

В общото събрание собствениците имат право на глас, съответстващ на притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата и това са някой от необходимите мнозинства за вземане на решения:

– за изваждане от сградата на собственик или ползвател по реда на чл. 45 от Закона за собствеността за определен срок, но не по-дълъг от три години – с мнозинство не по-малко от 75 на сто от идеалните части от общите части, оставащи след приспадане на идеалните части на собственика или ползвателя; 

  за опрощаване на финансови задължения, както и за отсрочване или разсрочване на изпълнението им – с мнозинство не по-малко от 75 на сто идеални части от общите части;

– за основно обновяване, за извършване на основен ремонт и за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или собствени средства или други източници на финансиране – с мнозинство не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части;

– за поставяне на рекламни или технически съоръжения върху сградата, за присъединяване на сградата към топлопреносната, водоснабдителната, електроснабдителната и газоснабдителната мрежа и за прекратяване на топлоснабдяването и газоснабдяването в етажната собственост – с мнозинство повече от 50 на сто идеални части от общите части;

– за възлагане правомощията или на част от тях на управителния съвет (управителя), както и за възлагане на дейности по поддържането на общите части на сградата на юридически или физически лица, които не са собственици – с мнозинство повече от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

Както споделихме с Вас и преди, темата за управлението на входовете е важна за нас, защото смятаме, че много от нещата които прилагаме като хора в ежедневието си са важни за по-голямата картина. В нашата публкикация от 27.02.2023г. на въпросът ни „Какво бихте променили в Плевен, ако имахте възможност?“ над 140 коментара сочат, че едно от основните неща, които бихте променили са междублоковите улички и пространства. Представете си колко прекрасно биха изглеждали те, ако спрем да обвиняваме управата или държавата и просто обединим сили с нашите съседи, не мислите ли?

Очаквайте и следващите статии по темата.

logiscool-pleven
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР