Ден на отворените врати в авиобаза „Георги Бенковски“

kuker-bg.com

Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” е създадена през 2001 год. и пряк наследник на Изтребителната школа за висш пилотаж и военновъздушните училища съществували на територията на Летище Долна Митрополия.

През 1946 год. на общо събрание на целия личен състав на Народното военновъздушно училище се взема решение чрез гласуване за патрон на училището да бъде избран водачът на Априлското въстание от 1876 год. – Георги Бенковски. От тогава училището носи неговото име.

ВВУБ “Георги Бенковски”
е достоен наследник и продължител на традициите, завещани от първопроходците на въздухоплаването в България. Името на базата не е избрано случайно. Споменът и подвигът на Георги Бенковски и неговата Хвърковата чета са увековечени в паметника, издигнат пред щаба на базата.

Авиобазата играе основна роля в подготовката на летателния състав от ВВС и обучението на кадровия сержантски и войнишки състав по всички специалности от родовете войски на ВВС. Задачите, които изпълнява са свързани с повишаване летателната подготовка на летателния състав от авиационните формирования на ВВС, провеждане на летателното обучение на курсанти летци от Факултет „Авиационен”, обучение и професионалната квалификация на сержанти и войници за нуждите на ВВС.

Всеки възпитаник на ВВУБ носи в себе си частица от характера на Бенковски, която съхранява до края на дните си. Неговия свободолюбив дух носи на крилата си нашата военна авиация. Като приемник на традициите на авиационното училище учебната база подготвя, усъвършенства и доразвива авиационни кадри в курсове и модули за нуждите на ВВС на Република България.

Съчетаването на минало, настояще и бъдеще в името на чистото и неприкосновено българско небе са сред основните предизвикателства и приоритети в дейността на воините от ВВУБ “Георги Бенковски” – достойни наследници и продължители на достойни предци.

ПРОГРАМАТА ЗА ДЕНЯ ВКЛЮЧВА СЛЕДНИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ:

1. Общ строй на личния състав на Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски.”

Исторически доклад, посветен на живота и делото на Георги Бенковски – патрон на ВВУБ „Г. Бенковски” ще бъде представен от главен асистент подполковник Мануш Христов от Катедра „Тактика, въоръжение и навигационна подготовка” на Факултет „Авиационен”.

2. Връчване на сертификати „CALL SIGHN” и за изпълнен първи самостоятелен полет

Тук, в люлката на авиацията всяка година разтварят крила и отлитат към авиобазите младите летци. В края на юли 2017 год. завърши Випуск 2017 на НВУ „Васил Левски”. Младите пилоти бяха разпределени в авиобазите Крумово, Граф Игнатиево и Долна Митрополия. В празничния ден те ще получат сертификати за присвояване на индекс „CALL SIGHN”. Индексите се назначават със заповед на Командира на ВВС и остават уникални за цялата летателна кариера. Служат за обозначаване във въздуха при учения и съвместни летателни тренировки.
Командирът на Военновъздушните сили генерал – майор Цанко Стойков лично ще връчи знаците на лейтенантите Станислава Балчева, Николай Бойчев, Светослав Ангелов, Денис Благоев, Евгени Димов, Михаил Христозов и Михаил Янев.

Сертификати за изпълнен първи самостоятелен полет ще бъдат връчени на курсанти от 1-ви и 2-ри курс от специалност „летец – пилот” на Факултет „Авиационен”, изпълнени по време на първият им летателен стаж през месец август 2017 год.

Изграждането на военния летец-пилот е дълъг и сложен процес. Летателната подготовка на курсантите се извършва във Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” по време на стажовете, планирани за периода на обучението им. Първият самостоятелен полет е най-важният и знаменателен момент в летателната кариера на един пилот. Това е момента, в който за първи път бъдещото орле разперва криле и излита от родното гнездо, следвайки последните напътствия на своя инструктор. От този момент той започва изграждането на собствен почерк в небето. Първият полет е неповторим и уникален, защото той дава и нови възприятия. За първи път обучаемият усеща, че е самостоятелна част от една система ЧОВЕК – МАШИНА – ЦЕЛ – КАУЗА.
Второкурсниците са младши сержанти курсанти Дилян Димитров, Даниел Бодуров, Полина Петкова, Венцислав Дункин и Деляна Ангелова.

За първа година и първокурсници проведоха летателен стаж, по време на който изпълниха първи самостоятелни полети. Това са курсантите Ангел Ангелов, Владимир Тасков, Генади Христозов, Николета Нацкова и Светослав Сашов. До сега практическата подготовка на бъдещите летци започваше във втори или трети курс. Новата учебна програма, по която те се обучават се отличава с по-висок интензитет и количество летателни часове, като това дава възможност за усвояване на по-голям обем летателни умения и съответно по-дълго време за тяхното затвърждаване и усъвършенстване.

3. Поднасяне на цветя и венци пред паметника на Георги Бенковски.
В народната памет има едно свято име от българската история, което времето не е способно да заличи, то е кръвно свързано със славното Априлско въстание – името на Георги Бенковски. В Копривщица на 21 септември 1843 год. в семейството на Груйо и Нона Хлътеви се ражда син – Гаврил, който под името Георги Бенковски ще влезе в историята като един от най- великите “режисьори” на въстанието, повел народа на “кървава сватба за свободен живот”. Като организатор и ръководител Бенковски проявява изключителна решителност, твърдост, революционен устрем, реализъм – несъмнени качества на военачалник, на военен стратег. Безспорни са и неговите качества като човек на действието, инициативата и предвидливостта. Той заслужено се налага като главен апостол. На него принадлежи идеята за създаването на “Хвърковатата чета” изиграла изключителна роля, с огромно тактическо и морално значение. 25 май 1876 година. Предателство и засада отнемат живота на войводата Георги Бенковски.

4. В празничния ден врати отваря и Музея на Летище Долна Митрополия. Той е създаден през 1983 г., с цел да запознава и показва важни събития както от историята на българското въздухоплаване, така и от живота и дейността на летището. Експозиционното пространство конструктивно е разделено на три зали, всяка от които допълва внушението за градивната дейност на първопроходците на авиационната идея и техните достойни наследници.

В изложбените зали са представени експонати от музейната колекция на бившето Военновъздушно училище, от Стаята на воинската слава на поделение 24870- Каменец, материали, които са резултат от организирана издирвателска дейност, както и такива, постъпили като дарения от приятели на музея.

Зала № 1 е подчинена на идеята да се очертае реалния принос на българската военна авиация за защита на националната кауза.

Посетителите на музея могат да почерпят пряка информация и да се докоснат до отминалите събития и чрез останалите архивни документи, които са представени. Ксерокопията на бойните дневници на трите аеропланни отделение дават ценна информация за началото, поставено на 16.10.1912г. от поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев.

Подобаващо внимание е отделено на материалите, открити в Държавния военно-исторически архив – гр. Велико Търново, които проследяват началото на строителството на летище Долна Митрополия в периода 1939-1942 година, както и неоценимия принос на Изтребителната школа за подготовката на изтребителите, защитавали родното небе през 1943-1944г.

Емоционалното въздействие върху посетителите се допълва и от изложените експонати, които проследяват подвига и саможертвата на нашите летци в едни от най-тежките дни на изпитания за Родината.
Символичният вечен огън върху стилизираният обелиск е приютил снарядите от „ГШ-23”, в които се съхранява пръст от гробовете и лобните места на български летци, написали най-славните и паметни страници на българската бойна авиация.

Уникалните материали, свързани с героичното противодействие оказано от българските изтребителни орляци на въздушно – настъпателната операция на съюзниците насочена срещу столицата София и други обекти от територията на страната се радват на всестранен интерес. Сред тях се открояват отломките на самолет Ме-109/G-6, с който загива в неравен бой командирът на 692 ято от 3/6 изтребителен орляк поручик Любен Кондаков.

За да се запази за поколенията спомена за авиационната техника, приета на въоръжение в Българските ВВС са показани макети на самолетите от различните периоди в авиационната ни история.
Зала № 2 отразява обучението на различните категории състав след 1945 година, когато в летищен район Долна Митрополия се пребазира Военновъздушното училище „Георги Бенковски”.

В нея могат да се видят уникални експонати от началото на авиационното обучение у нас като: печата на Въздушните учебни школи в Казанлък; сигналната тръба „призовавала първите поколения курсанти от НВВУ „Георги Бенковски”; летателната книжка на летеца-легенда Петко поп Ганчев; Указа, с който се обявява Военновъздушното училище за висше учебно заведение; генералския кител и фуражка на един от най-дългогодишните началници на ВНВВУ „Г. Бенковски”- генерал-майор Димитър Караджиков; знамена, богат снимков материал и др.
Зала № 3 отразява обучението на кадри до наши дни.

В тази зала напълно заслужено е отделено централно място на пълномащабния пилотажен тренажор „ТЛ-29”, приет на въоръжение през далечната 1969г. За времето на неговата експлоатация до 2002г. той дава криле на 33 випуска от училището. Интерес предизвикват и летателното оборудване, височинните костюми, средствата за аварийно напускане на самолета- парашути, фанар с катапултна седалка на самолет МИГ-21 и др.

Музейния комплекс включва и външна експозиция, в която са представени реални макети на самолетите УМиГ- 15, МИГ-17, МИГ -21, L-29, както и ЗРК „Двина”, разположени около Дома на културата и в района на централната алея.

ЦЕНТРОВЕ ЗА НАЗЕМЕН ПОКАЗ НА АВИАЦИОННА, САМОЛЕТООБСЛУЖВАЩА И СПЕЦИАЛНА ТЕХНИКА:

1. САМОЛЕТИ – ще бъдат изложени следните самолети и представени техните тактико-технически характеристики:
– Самолет „Pilatus” РС-9М;
– Самолет L-39ZA “Albatros”;
2. САМОЛЕТООБСЛУЖВАЩА И СПЕЦИАЛНА ТЕХНИКА:
– противопожарен автомобил Мерцедес АКТРОС;
– средства за противовъздушна отбрана – транспортно-зарядна машина и ПЗРК Стрела 2М.
– представяне на специално височинно оборудване – демонстрация на летателни костюми и прибори.
3. СТРЕЛКОВО ОРЪЖИЕ
Представяне на тактико-технически характеристики на:
– 7,62 мм. автомат „Калашников” (АК);
– 9 мм. пистолет „Макаров” (ПМ);
– 7,62 мм. картечница „Калашников” (ПК).

logiscool-pleven
giftspro.bg

ОСТАВИ КОМЕНТАР