
Дългогодишно приятелство между македонка и българка роди любопитна изложба в галерия „Дориан“ в Плевен (ул. „Цар Симеон“ 12). Експозицията „Тема на разговор“ на Николина Джановска и Гордана Хаджи – Николова Малашев беше открита снощи в присъствието на много почитатели на изобразителното изкуство и творци от Плевен и други градове на страната. Атрактивните дами впечатлиха зрителите с ярките си творчески почерци и ги убедиха, че всяка от тях е оставила искрени парчета от душата си в работите си. Те уточниха, че представените общо 30 произведения не са типични и за двете и са по-скоро провокация към публиката.
Картините на Николина Джановска са многозначни. В много от тях е вплетена орнаментика, символиката също застъпена. В част от работите й присъстват протегнати ръце – ясен знак за споделеност, приятелство, копнеж, приемане, даване. Материалите са разнообразни, а внушенията й – много въздействащи и силни. Гордана Хаджи – Николова се представя с пластики, изобразяващи човешкия торс в различни състояния.

Потенциалът за тази съвместна творческа изява е заченат още в далечната 2001 година, когато художничките са в началото на творческия си път. Срещат се на пленер в Прилеп, Македония, който е арена на бурни политически събития, белязали най-новата история на държавата. Зародилото се приятелство между тях обаче се оказва по-силно от политиката и техните срещи не престават, колкото и трудно да се оказва преминаването на границите на двете държави. Във времето се трупат спомени и интересни случки, които днес звучат като весели анекдоти.

Всяка следваща среща между двете започва от там, откъдето е приключила последната – все едно времето е спряло и никога не е имало раздяла. Темите, които ги вълнуват, са както творчески, така и житейски.
„Тема за разговор“ е съвместна провокация към всички хора – били те творци, или не. „Понякога ние сами си поставяме граници и тяхното преодоляване изисква повече усилия. Да заявиш себе си, с това което правиш, да намериш своето място сред останалия свят, да не живееш като на самотен остров, отделен от цялото – тези вътрешни бариери са също толкова важни за преодоляване, колкото и физическите. Изложбата следва да покаже, че творческият импулс няма ограничения през време, пространство и вид изкуство, важното е да намери своя израз и своя публика“, поясняват посланието на настоящата си експозиция в галерия „Дориан“ нейните създателки.
Експозицията може да бъде посетена до 23 март 2019 г.
Николина Джановска e родена на 17 ноември 1974 г. в гр. Горна Оряховица. Завършва ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, специалност ПИИ „Графика“ през 1999 г. в курса на проф. Никола Хаджитанев. От 2017 г е доктор по Изкуствознание и изобразително изкуство – Графика, а научните ѝ интереси са в областта на българската графика. Член е на Съюза на българските художници – секция „Графика и илюстрация“ (от 2007 г.) Член е на Артгрупа „Дупини“ от 2000 до 2012 г. Преподава в катедра „Графика“ на ФИИ, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ от 2014 г. Живее и работи в град Велико Търново.
Има 11 самостоятелни изложби, участвала е в над 160 биеналета на графиката, общи изложби, пленери и акции, както в страната, така и в чужбина. Нейни творби са притежание на Градските художествени галерии в градовете Каварна, Ботевград и Севлиево, на музей ОСТЕН – Скопие, Yıldız Teknik Üniversitesi – Истанбул, както и в частни колекции в България и Европа.
Носител е на много отличия, сред които награда за графика на 9-то Биенале на малките форми с международно участие – Плевен 2018, Номинация за Графика на Биенале „Тенец`2018“, Монтана, І-ва Награда за графика на Първа национална изложба Натюрморт „Яблена Арт`2017“, Национален конкурс за живопис, скулптура и графика „Алианц България“ – Русе, Номинация за Графика – 2017 г.
Гордана Хаджи-Николова Малашев е родена в Гевгелия, Македония на 13 юни 1976 г. Средно образование завършва през 1995 г. в Средно художествено училище „Лазар Личеновски“ в Скопие, през 2000 г. се дипломира като бакалавър, а през 2004 г. става магистър по специалност „Скулптура“ в класа на проф. Драган Попоски – Дада във Факултет за изобразителни изкуства „Св. Кирил и Св. Методий“ в Скопие. Понастоящем е редовен докторант в Националната художествена академия в София, към катедра „Скулптура“, специалност Изкуствознание и изобразително изкуство. От 2000 г. е член на Дружествата на художниците в Македония, в Гевгелия и в Битоля. Реализирала е 20 самостоятелни изложби, по-важни от които в Българския културен институт в Москва, Русия, в Народния театър в Гевгелия, Македония, в PLACE DE LA BASTILLE в Париж, Франция, в Прима център в Берлин, Германия. Участва в многобройни общи художествени изяви: пленери, симпозиуми и арт резиденции в страната и чужбина, свързани със скулптурата. Нейни творби са притежание на Община Велико Търново, както и на частни колекционери в Македония, България и Европа. Монументални творби на авторката, реализирани в градска среда, има както на Балканите, така и в Европа.