Читалище „Съгласие 1869“ инициира промени в Закона за народните читалища

TOP NUTS

Читалище „Съгласие“ ще инициира промени в Закона за народните читалище, информира на пресконференция днес председателят на настоятелството Ивайло Атанасов. Законът има спешна нужда от ревизия, особено в частта за разпределяне на годишната финансова субсидия, добави и юристът на култирния институт Пламен Иванов. Сред предложенията за промени е и ограничението за брой читалища на определен брой жители в дадено населено място.

В тази връзка от „Съгласие“ канят на среща представители на всички читалище в Община Плевен, за да обсъдят наболелите проблеми на 4 декември от 12 часа във фоайето на сградата. На 11 декември, в същия час, пък са поканени всички народни представители от Плевен. Атанасов посочи, че предлаганите от тях промени са козметични, но ще решат реални проблеми, натрупвани с десетилетия. „Става нетърпима тази ситуация. Провели сме предварителни консултации с депутатите и имаме тяхното разбиране. Този проблем не е само в Плевен – очевидно навсякъде в България има „заслужили“ читалищни деятели, които извършват нарушения. Вярваме, че за промените в Закона ще лобират всички депутати, без оглед на цвят“, коментира Ивайло Атанасов.

Той информира и за наслаганото напрежение между настоятелство на „Съгласие 1869“ и областния председател на Съюза на народните читалища Чавдар Луканов. Последният е отказал да приеме членския внос на читалището за 2017 г. с обяснението, че „в Съюза на народните читалища е създадена Анкетна комисия, която има за цел да определи статута на читалище „Съгласие 1869“. „Надяваме се, че това не е народен съд. Но каква тогава е целта му? Ако това формално неприемане на членския внос цели да бъде изключено читалище „Съгласие 1869“ от Съюза на народните читалища, то нека това се каже в прав текст. Тогава 150-годишното читалище, което е било сред съорганизаторите при учредяването на този Съюз, само ще го напусне“, коментират по случая от ръководството на културния институт. И твърдят, че Луканов се държи арогантно и умишлено дезинформира ръководство за важни събития, каквито са Общинската и Областната конференции на читалищата, както и за форума на национално ниво.

Община Плевен получава близо 800 000 лева субсидия от държавния бюджет, която се разпределя между 104 щатни бройки в Общината, като 60 от тях са в град Плевен, припомни Атанасов. И допълни: „Нямаме никакви претенции към бройките на селските читалища, но искаме тотална ревизия на дейността и базата на градските читалища. Нека се установи има ли нанесена щета на бюджета и ако има, да се предприемат рестриктивни действия. Да бъдат възстановени щетите и парите да отидат за селските читалища“, заяви председателят на читалище „Съгласие“. И припомни, че културният институт е на 150 години и е съществувал, когато не е имало българска държава, така че ще продължи да отстоява с достойнство позициите си на най-стария в Плевен и доказал се във времето с дейността си културен институт. „Библиотеката ни има 220 000 тома литература, от които 1 100 единици старопечатни издания, много от които са уникални за България. Всички читалища взети заедно нямат такъв фонд. Имаме собствена сграда с 4 200 кв м площ и сме постоянно под светлините на прожекторите. Субсидираните ни бройки от държавата са 22 – за сравнение читалище с подобна база на нашата в Горна Оряговица има 29 субсидирани бройки“, посочи в заключение един от нерегулираните проблеми Атанасов.

Снимка: БТА – Плевен

kuker-bg.com
villagrivitsa

ОСТАВИ КОМЕНТАР