Четвъртокласници от НУ „Отец Пайсий“ посетиха Пожарната в Плевен и се запознаха с професията на огнеборците

pleven.logiscool.com

Четвъртокласниците от НУ „Отец Паисий” се запознаха с професията на пожарникаря и проведоха урок по гражданско образование в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението” в Плевен. Старши инспектор Георги Станчев и екипът на IV дежурна смяна разказаха за трудното си ежедневие в борбата с бедствията и защита на населението от тях. Децата с интерес проследиха какво се случва от получаването на сигнала на тел. 112, оповестяването му по уредбата и спускането на пожарникарите по лостовете до потеглянето на пожарните коли.

Учениците бяха впечатлени, че времето за това по норматив е само една минута. Интерес предизвика също защитното облекло на пожарникарите със стъклени нишки, за да издържа на високите температури, както и личното им оборудване. Много от децата си сложиха защитните пожарникарски каски, като по-ентусиазирани бяха момичетата.

Малчуганите видяха още апаратите за чист въздух, колана с допълнителни инструменти, въжето за осигуровка. Разбраха, че умението на пожарникаря да борави с брадва и кирка, да не се страхува от високо, да издържа на много високи температури и да работи в екип са показател не само на висок професионализъм, но са важни за оцеляването и живота на пожарникаря. Четвъртокласниците имаха възможност да разгледат пожарните коли и дори да се качат в тях. С нескрито любопитство питаха колко тежат пожарните автомобили и колко струват, до кой етаж стигат стълбите, каква вода използват за гасене на пожарите – питейна или за промишлени нужди, има ли в плевенската служба хеликоптер за гасене на пожари и др.

Момичетата се интересуваха дали има жени пожарникари. Въпросите валяха от всички страни, а отзивчивите плевенски огнеборци отговаряха и показваха. Учениците видяха пожарни коли от 1-2, 3-4 до 8 тона тежки, различни видове стълби, както и най-високата, стигаща до дванайстия етаж на сграда. Разбраха, че една пожарна кола може да струва 1 милион лева. Толкова е цената и на 12-етажната стълба. Не беше трудно да се досетят, че скъпото оборудване означава, че гасенето на пожари е скъпоструваща дейност и не бива да си играят с огъня, както и да подават фалшиви сигнали на тел. 112.

Не на последно място научиха, че професията на пожарникаря излиза извън рамките на гасенето на пожари и че пожарникарите се справят и с наводнения, помагат при тежки катастрофи и бедствено положение на гражданите, че жени също могат да станат пожарникари. С днешното си посещение учениците получиха един необичаен урок. Проследявайки развитието на Пожарната служба от създаването й през далечната 1878 г., когато пожарите са се гасели с пълни с вода бъчви, до днес, когато това става с компютъризирани и специално оборудвани пожарникарски коли, те станаха част от това развитие.

pleven.logiscool.com
TOP NUTS

ОСТАВИ КОМЕНТАР