Днес на 2ри Февруари, ние Българите честваме Петльов ден! Празникът е приеман като типично мъжки за стимулиране на плодовитостта на момчетата. На някои места е разглеждан и като мъжки аналог на обичая Бабинден. Според някои изследователи е наследник на древен езически славянски празник в който се приема новата генерация ловци.
Празникът има своите специфики в различни региони на страната, но обредът, с който той е неразривно свързан с жертвоприношението на петел.
Обичаят за 2-ри февруари свързваме и с кръвния данък, с взимането на младенци за еничари. Легендата разказват за жена от село Еркеч днешно с. Козичино, Бургаско, която отказва да даде сина си на турците и им съобщава, че по-скоро сама ще заколи детето си. През нощта майката скрива детенцето си извън селото. После заколва петел на прага на къщата и навсякъде опръсква с кръвта му. На сутринта турците били стъписани от жестоката майчина постъпка и оттогава не стъпвали в село Еркеч за събиране на кръвен данък.
Основни обичаи и ритуали на Петльов ден е заколването на петел, което се извършва от младо момче – петелар. Този ритуал символизира не само жертвоприношение, но и свързаност с природата и вярванията за здраве и плодородие. Петелът трябва да бъде заколен на прага на дома и неговата кръв се използва за обредни цели. С нея се рисуват кръстове на челата на момченцата в дома, както и на външните страни на вратите.
След ритуала, от месото на петела се приготвя гозба, а жените в дома месят кравайчета и правят баница или зелник. Част от тези ястия се раздават на съседите и роднините за здраве. В някои региони на страната, като например в Странджанския край, обичаят включва и колене на черен петел или ярка (млада кокошка), като част от ритуала се свързва със здравето на момиченцата.
Според народните вярвания, този светец предпазва децата от болести като детски паралич и епилепсия. Свети Евтим се приема като защитник на децата и символ на здравето, което добавя още един слой на значение към празника.
В някои села и региони все още се спазват старите ритуали, а хората вярват, че чрез тези обичаи могат да осигурят здраве и благополучие за семействата си. Особено важни са традициите, свързани с приготвянето на храна и споделянето на ястия с близки и съседи, което укрепва социалните връзки в общността.
Петльов ден е празник на майчината любов, на жертвоготовността за защита на децата, и на вярванията, че традициите и обичаите могат да осигурят защита и здраве на хората. Въпреки че в съвременния свят много от тези ритуали са изгубили своето значение, те все още са част от българската идентичност и ни напомнят за важността на връзката с природата и културното ни наследство.
автор: Мария Арнаудова
източник: dnesbulgaria.com