
Вандали поругаха един от паметниците на загиналите герои за свободата на Плевен и страната ни в Скобелевия парк. Мраморният кръст, извисяващ се над паметния знак на загинали от Втора артилерийска бригада, е отчупен и натрошен на парчета, установи репортерска проверка. Святото място, създадено с доброволни дарения от целия български народ, за пореден път е белязано от хора, за които е трудно да се намери адекватно определение.
Скобелевият парк е паметник на културата с национално значение, създаден в периода 1904 – 1907 г. по инициатива на комитета „Цар Освободител Александър ІІ с председател Стоян Заимов. Разположен е на мястото, където се сражава отрядът на ген. М. Д. Скобелев и където се водят най-ожесточените боеве по време на третия щурм за Плевен на 11 – 12 септември 1877 г. При Зелените възвишения загиват около 6 500 души от 13–хилядния отряд на ген. М.Д. Скобелев.
В центъра на мемориалния парк-музей е издигната Братска могила-костница. В саркофаг от черен полиран гранит, поставен в центъра й, се съхраняват костите на воини, загинали по време на ІІІ-я щурм за Плевен на мястото, кадето днес е паркът. В непосредствена близост до братската могила-костница е реставрираният редут „Исса ага”. Девет братски могили и паметници пазят спомена за загиналите при Зелените възвишения.
Мястото е свято за всички плевенчани, българи, наследници на загиналите и туристи от целия свят. Но не и за тези, които държат да блеснат в собствените си очи с аморални, родоотстъпни, вандалски и противоречащи на здравия разум действия. А това за поред път повдига въпроса за охрана и видеонаблюдение на парка, за да да бъде преустановена окончателно тази възмутителна практика.
В унисон с тази разрушителна енергия паркът е заринат в боклуци. Отскоро е факт и ново бунище – до поляната с божурите, които предстои да разцъфтят и да напомнят за пролятата кръв на героите по тези места. Гледката е крещящо стъписваща и будеща възмущение у всички местни посетители на парка, за които той е любимо място за отдих и разходка.
До кога цивилизованото ни гражданско общество и местната власт ще са безсилни срещу вандалщината? Дали не е назрял моментът по подобие на активната група граждани „Доброволци за Кайлъка“ да бъде създадена подобна и за Скобелевия парк, която да концентрира обществената енергия по посока на неговата адекватна поддръжка? До кога вандали, като тези, посегнали на паметния знак и святото място, ще са безнаказани и вероятно горди с постъпките си? Защо алеите и зелените площи, както и някои от постройките в парка, изглеждат занемарени?
Въпроси, на които вече е време да бъдат дадени правилните отговори.
Снимки: Панайот Йорданов