Стотици плевенчани почетоха Националния празник на България (снимки)

logiscool-pleven

Стотици малки и големи плевенчани се стекоха днес на централния площад „Възраждане” в Плевен, за да се включат в тържествения ритуал по повод Националния празник на България 3 март. На церемонията, с която се отбелязват 140 години от Освобождението на страната ни, присъстваха кметът на Общината Георг Спартански и неговите заместници, народни представители от 44-ото Народно събрание на Република България, избрани от 15-и Плевенски многомандатен район, областният управител Мирослав Петров, председателят на Общински съвет – Плевен Мартин Митев, общински съветници, военнослужещи, граждани. Ритуалът започна с издигане на националното знаме и панихида в памет на загиналите, отслужена от Плевенския митрополит Игнатий и свещеници от православните храмове в града.

Кметът Спартански припомни в словото си историческите събития и саможертвата на героите, довели до Освобождението на страната ни като подчерта, че то не ни е подарено. „Наши български войници с чест и достойнство защитиха българското знаме във всички войни. Няма българско знаме, което да е паднало в плен, страната ни е губила битки, но никога не е губила достойнството си. Нашите наследници трябва да знаят, че и днес, 140 години след Освобождението ни, нищо не се дава даром. В този неспокоен свят оцеляват силните, единните, тези, които имат национална чест, достойнство и самочувствие да защитават своята национална кауза. България трябва да бъде единна, не трябва да забравяме, че сме един от най-старите народи на Европа и нямаме повод да се срамуваме от своята история. Благодарни сме на всички, които дадоха живота си за нашата свобода, за това, че ни има, че ни оставиха своите завети и показаха какъв трябва да бъде историческият път на България. Нямаме повод за срам и национално униние, трябва да гледаме напред, да бъдем единни и да следваме своите цели. За да го има Плевен, за да я има България! Честит празник, Плевен! Честит празник, българи!”, каза Спартански.

В знак на признателност към загиналите, венци и цветя бяха поднесени пред Параклис мавзолей „Св. Георги Победоносец”, паметта на героите беше почетена с минута мълчание.

В ритуала участва и най-дългото знаме на България – 740 метра, ушито от децата на Плевен.

Празникът продължи с тържествен концерт с париотични песни, които изпълниха Общински хор „Гена Димитрова“ и трио тенори „Уникалните гласове“. Залата на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ се изпълни от стотици плевенчани, дошли да съпреживеят с артистите възрожденския заряд на музикалната програма.

Информация: Община Плевен

kuker-bg.com
logiscool-pleven

ОСТАВИ КОМЕНТАР