Дойде студеното време и жителите на Община Плевен масово запалиха отоплителните печки на твърдо гориво, това автоматично доведе до превишаване на нормите за качество на атмосферния въздух по показатели фини прахови частици с размер до 10 микрона (ФПЧ10) и на полициклични ароматни въглеводороди. Основните източници на тези вредни за здравето на хората съставки на въздуха са комунално-битовите отоплителни инсталации и транспортните дейности, уточняват от пресцентъра на Община Плевен.
Здравният риск от замърсяването на въздуха зависи от размера и химичния състав на суспендираните прахови частици. По-големите от тях обикновено се задържат от лигавицата на носа и гърлото и впоследствие се изхвърлят от организма. Най-опасни за здравето обаче са частиците с диаметър по-малък от 10 микрона (ФПЧ10). Те достигат до по-ниските отдели на дихателната система и предизвикват увреждане на тъканите на белия дроб. Натрупването им става причина за хронични заболявания или предизвиква усложнения. Неблагоприятните метеорологични условия намаляват потенциала за разсейване на праховите частици в атмосферния въздух и задържат продължително време наднормените концентрации.
От общинската администрация напомнят основни правила за намаляване на вредните емисии във въздуха. Еколозите призовават да не се използват въглища с високо съдържание на пепел и сяра, както и влажна дървесина за отопление. Важно е да се провери състоянието и височината на комините, да се почистят от сажди, както и да им се осигурят топлоизолация и защитни „шапки” против попадане или кондензация на влага. Забранено е изгарянето на пластмаси, гуми, парцали и др., които отделят токсични химични вещества. Не се препоръчва изхвърлянето в контейнерите за битови отпадъци на гореща сгур и пепел, тъй като това често предизвиква запалване или продължително димене на отпадъците и замърсяване на въздуха.