72 години от най-противоречивата дата в най-новата история на България

TOP NUTS

На 9 септември се навършват 72 години от най-противоречивата дата в най-новата история на България, която продължава да разделя обществото.

За мнозина тази дата е свързана с коренна промяна – премахване на капиталистическия строй и изграждането на едно по-справедливо социално общество – комунистическото. За други 9 септември е черна дата, кървав преврат довел до ликвидирането на демокрацията и частната собственост, почернил живота на стотици хиляди българи.

В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев.

Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.

Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и са постепенно поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. „Народен съд“ в края на 1944 г. Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 40 000 души. Осъдените на смърт от Народния съд са 2 730 души – министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.

Събитията от 9 септември 1944 г. все още не са получили единодушната оценка на историците. В историографията отпреди 1971 г. по пропагандни причини се твърди, че това енародно въстание. Оттогава до 10 ноември 1989 г. събитията на тази дата получават определението „социалистическа революция“.

След политическата промяна от 1989 г. събитието е определяно като „военен преврат“. Източник: БГНЕС

logiscool-pleven
logiscool-pleven

ОСТАВИ КОМЕНТАР