
Уникални златни и сребърни съкровища привличат туристи от цял свят в Регионалния исторически музей в Плевен, Това .
Плевенският регион пази уникати, които са в основата на световната цивилизация, подчертава д-р Володя Попов – директор на музея, пред БТА. По думите му това позволява да се види хронологията на развитие на обществото от най-ранната цивилизация до съвременността.
Имаме голямо насищане на съкровища-уникати, каквито
в света от този вид другаде няма
категоричен е археологът.
В Плевен човек може да застане пред Вълчитрънското тракийско съкровище, което няма аналог в света, подчерта д-р Попов. Той уточни, че публиката вижда най-доброто копие на оригинала.

„В това съкровище всичко е ценно – изработено е от килограми чисто злато, технологията му е изумителна, съдовете са от 1500 години преди новата ера. Към онзи момент, това е
връх в технологичното обработване на металите
познати до тогава, бронз, сребро и злато“, отбеляза д-р Попов.
Вълчитрънското съкровище е най-ранното от намерените досега тракийски съкровища и най-голямо сред древните находки от този род в Европа. Общото му тегло е 12.425 кг и вероятно е било притежание на тракийски вожд.
Уникална за света златна купа също може да се види в Плевен – намерена в Белене, допълни директорът. Това е
най-ранната в света златна тракийска фиала –
от времето на Троянската война. Фиала е ниска чаша, използвана за вливане на течности при жертвоприношения, обяснява археологът.
По думите му тя впечатлява с изящност и лекота на формата и силуета.
Музеят съхранява още един уникат за света – тракийското сребърно съкровище – единственото изцяло запазено съкровище с еднакви съдове.